Türetim Ekonomisi Derneği Ekibi Marsilya’da!

7-8 Şubat 2022 tarihlerinde Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki Marsilya kentinde Akdeniz Dünyası Forumu gerçekleştiriliyor.

Akdeniz’in 2030 yılına kadar ufkunu belirlemek üzere düzenlenen forum Akdeniz’in farklı bölgelerinden 500 kadar davetliyi ve 5000 kadar katılımcıyı ağırlamayı hedefliyor. Akdeniz Dünyası Forumu bölgenin içinde bulunduğu ekolojik ve sosyal adaletsizliklere, iklim krizine karşı çözümü birlikte konuşmayı amaçlıyor. 

7 ay önce başlayan Akdeniz Dünyası Forumu hazırlıkları içinde, “2030 Akdeniz Savunuculuğu” programı kapsamında Eğitim, Bilgi ve Hareketlilik; Sürdürülebilir Kalkınma; İsdihdam, İnovasyon ve Girişimcilik; Kültür ve Miras; Kapsayıcılık; Şehirler ve Bölgeler başlıklarıyla 6 alt çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu çalışma gruplarının her birinde Akdeniz’in farklı bölgelerinden 150’nin üzerinde uzman ve araştırmacının katılımıyla birer politika önerisi dökümanı oluşturulmuştur. Türetim Ekonomisi Derneği ve Good4Trust.org ekibinden Berk Butan da “Sürdürülebilir Kalkınma” çalışma grubunda yer almış, Türetim ekonomisi fikrini paylaşarak Sürdürülebilir Kalkınma alanında önceliğin kalkınmadan öte ekolojik ve sosyal adalet ilkeleri olması gerektiği yönünde katkıda bulunmuştur. Forum öncesi hazırlanan bu politika öneri dökümanları Fransa Hükümeti’ne sunulmuştur. 

Forum kapsamında Akdeniz’in farklı bölgelerinde hayata geçirilen projeler de katılımcılara sunuluyor.

Akdeniz Dünyası Forumu’nda politika önerilerine katkımıza ek olarak aynı zamanda Fransa Avrupa ve Dış İlişkiler Bakanlığı’nın davetiyle Türetim Ekonomisi Derneği’nin yürüttüğü “Kadın ve İklim” temasındaki iki projesini “İklim ve Biyoçeşitlilik Krizlerine Karşı Kadın Emeği” ve “Kadın Üreticilerin Ekolojik ve Sosyal Açıdan Adil Dönüşümünü Destekleme” projelerini açılan stantla ekip üyelerimzi Büşra Yar ve Duru Uslu sayesinde katılımcılara anlatma imkanı yakalıyoruz. 

Kadim Belgeseli de programda!

Program kapsamında gerçekleştirilen medya odası etkinliğinde Türetim Ekonomisi Derneği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin ortak yapımı, Kadim belgeseli de gösterildi. Gösterim öncesinde Büşra Yar izleyicilere derneğin faaliyetleri ve belgesel hakkında daha detaylı bilgi aktardı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: