GEF-SGP Çarşısı

GEF-SGP Türkiye Çarşısı Projesi”


Gezegenimizin yüzleştiği ekolojik ve sosyal krizler gittikçe daha da derinleşiyor. Yaşadığımız krizlerin temel sebebi ise çoğunlukla ekonomik üretim ve tüketim paradigmasının mevcut yıkıcı etkileri. Bu yıkıcı etkileri durdurmak, doğayı ve tüm zenginliği içerisinde yaşamı savunmak, iklim krizini yavaşlatarak etkilerini azaltmak ise mümkün. Her ne kadar vaktimiz gittikçe daralıyor olsa da
mevcut gidişatı dönüştürmek için gezegenin dört bir yanında harekete geçen çok sayıda kişi ve kurum var. Geldiğimiz noktada dayanışmayı güçlendirmek ve ekonomik alanı doğayı ve insanı dikkate alacak şekilde dönüştürmek gerekiyor. Bunu ancak bir arada, dayanışma içinde yapmak mümkün. Bu nedenle doğaya ve insana dost bir ekonomiyi ortaya çıkarmak için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren GEF Küçük Destek Programı (SGP) doğa koruma ve çevre savunuculuğu alanında faaliyet yürüten çok sayıda kişi ve kurumu destekleyerek Türkiye sivil toplumuna ve doğasına büyük katkılar sağlamıştır. GEF-SGP desteğiyle Türkiye’nin dört bir yanında yürütülen projeler ile yaşam savunulurken aynı zamanda da onurlu bir geçim için adımlar atılmıştır. Bu üreticilerin desteklenmesi gerek GEF-SGP’nin katkılarının sürdürülebilirliğinin sağlanması, gerek koruma faaliyetlerinin devamlılığı anlamına gelmektedir.

GEF-SGP Çarşısı projesi bu kapsamda, geçmiş ve gelecekte GEF-SGP’den aldığı destekle yaşamı savunmak ve iklim değişikliğini yavaşlatmak için çalışan, üreten kurumlarla bu kurumları destekleyecek türeticileri bir araya getirmeyi ve bu sayede yerel ilişkileri ve koruma çalışmalarını güçlendiren bir ekonomik sistemi geliştirmeyi ve bunu yaygınlaştırmayı hedefliyor. Proje kapsamında oluşturulacak bir dijital çarşı, tüm bu adil üreticileri bünyesinde toplarken onlara internetten bedelsiz satış yapma imkanı sağlayacak; yürütülecek eğitimler ve toplantılarla bu üreticilerin ekonomik güçlenmesine katkı sunulacak; iletişim çalışmaları ile de görünürlükleri artırılacaktır. Aynı zamanda proje kapsamında “Yaşamı Korumak için Türetim Ekonomisi Yaklaşımı” isimli bir politika raporu ve GEF-SGP etkisinin anlatılacağı bir mini belgesel hazırlanacaktır.

“GEF-SGP Türkiye Çarşısı Projesi” Türetim Ekonomisi Derneği tarafından, Good4Trust.org ortaklığında ve GEF-SGP desteğiyle 2022-2023 yılları arasında yürütülecektir.

%d blogcu bunu beğendi: