Kadın Üreticilerin Ekolojik ve Sosyal Açıdan Adil Dönüşümünü Destekleme Projesi

Türetim Ekonomisi Derneği olarak, Fransız Başkonsolosluğu’nun desteği ile Kadın Üreticilerin Sosyal ve Ekolojik Açıdan Adil Dönüşümünü Destekleme Projesi 2021-2022 yılları arasında hayata geçirilmiştir.

2021 yılı Temmuz ayında tamamladığımız Kadın ve İklim projemizin ortaya çıkardığı ihtiyaçlardan bir tanesine odaklanan bu projenin temel amacı, işini sürdürülebilir ve daha yeşil hale getirmek için desteğe ihtiyaç duyan tüm üreticilere çevrimiçi, kolay, erişilebilir materyaller ve derslerden oluşan bir e-öğrenme programının ilk adımını atmaktır.

Herkesin faydalanabileceği öğrenme materyallerinin oluşturulması sürecinde, öncelikle farklı alanlarda uzman kişilerden oluşan, 11 derslik bir müfredat oluşturulmuş; 76 kadın üreticinin (birey veya topluluk) ve uzmanların katılımıyla çevrimiçi bir seminer dizisi düzenlenmiştir.

Ardından, bu eğitimlerden hareketle çevrimiçi platforma uygun olacak şekilde bir video serisi hazırlanmış; programın çıktıları, uzmanların ve katılımcıların ek katkılarıyla çeşitli dersler ve ek öğrenme materyalleri geliştirilmiştir. Bu çıktılar kadim.org web sitesinde eğitim bölümüne yüklenmiştir.. Gelecekteki katılımcılar bu fırsattan faydalanabilecek ve diğer katılımcılara ulaşma imkanı edinecektir.

Programa katılan katılımcılar, bu içerikler sayesinde dayanışma içerisinde birbirlerinden yeni bilgi ve deneyimler öğrenecek, kendi profilleri ve good4trust.org’da yer alan sanal dükkanlarıyla görünür olma fırsatı bulmuştur.

6 ay boyunca devam eden projenin uygulama süreci tamamladıktan sonra süreç içerisinde verilen eğitimlere dair video serilerine kadim.org web sitesi üzerinden erişilebilmektedir. Proje boyunca eğitimlerin yanı sıra toplulukların bir araya gelebileceği etkinliklerle dayanışmanın güçlendirilmesine de katkı sağlanmıştır. Türetim Ekonomisi Derneği olarak benzer eğitim programlarını gelecekte de hayata geçirmeyi amaçlamaktayız.

%d blogcu bunu beğendi: