Kuzey Ege Çarşısı

“Türetim Ekonomisi ile Kazdağları ve Edremit Körfezi Bölgesinin Tarımsal Biyolojik Çeşitliliğini Koruma Projesi”


GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen, Türetim Ekonomisi Derneği, Good4Trust.org ve A&B İletişim ortaklığında, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin ve Nusratlı Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği’nin de katkılarıyla yürütülecek, ekolojik ve sosyal açılardan adil üretim yapan, doğaya ve insana dost üreticilere yönelik başlatılan proje bir yıl sürecek.

Proje kapsamında bölgeden en az 30 adet üreticiyle birlikte çalışılarak, ihtiyaçlarına yönelik atölye ve etkinlikler düzenleyerek bir yıl içerisinde 100.000 liralık satış yapılması hedefleniyor. Proje hedefleri arasında, bölgede kimyasallardan korunan tarım alanlarının tespit edilerek çoğaltılması da yer alıyor.

Türetim Ekonomisi Derneği, bu çalışma ile Türkiye’deki türetici gruplar ile üreticiler arasında, yörenin tarımsal biyolojik çeşitliliğinin korunması amacıyla ekonomik-sosyal ve kültürel dayanışmaya dayalı bir modelin oluşturulması ve yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda bölge üreticilerinin içinde yer alacağı bir online çarşı oluşturulması ve her bir üreticinin tanıtıcı videoları çekilerek üretim süreçleri ve beyanları yazılı olarak kayıt altına alınması da proje kapsamında yer alıyor. Yine bu çerçevede, bir yıl içerisinde bölgede en az iki toplantı, bir şenlik düzenlenerek yöre halkının projeyi sahiplenmesi adına çalışılması hedefleniyor.

Kazdağı ve Edremit Körfezi bölgesinde tarımsal biyolojik çeşitliliği destekleyen, ekolojik ve sosyal açıdan adil, doğaya ve insana dost üretim yapan üreticilerin ve türeticilerin işbirliğiyle tarımsal biyolojik çeşitliliğin korunması ve çoğaltılmasını hedefleyen bu proje kapsamında Dernek,​ ​Kazdağı ve Edremit Körfezi bölgesinde adil, doğa ve insan dostu üretim yapan 30 üreticiyle, Türkiye’deki türetici gruplar arasında yörenin tarımsal biyolojik çeşitliliğinin korunması için ekonomik-sosyal ve kültürel dayanışmaya dayalı bir modelin online ve fiziki mecralarda oluşturulması ve yaygınlaştırılması için faaliyet yürütecektir.

Bu faaliyetler kapsamında öncelikli olarak, Kazdağı ve Edremit Körfezi bölgesinde ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapan üreticilerin ve ürünlerinin türeticilerle buluşturulması; Adil üretim yapan doğa ve insan dostu üreticilerin diğer üreticilerle ve türeticilerle olan dayanışma ilişkilerinin geliştirilmesi; kadın emeğinin güçlendirilmesi ve toplum baskısıyla sosyal, kültürel ve ekonomik özgürlükleri ellerinden alınan kadınların yaşama eşit katılımının sağlanması ve sosyo-ekonomik bağımsızlıklarının desteklenmesi açısından her türden kadın üretimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: